Porady

Fornirowany czy z litej deski? Sekret trwałości stołów i mebli dębowych

stół-rozkładany-na-4-metry

Poszukując najlepszej jakości stołu oraz pozostałych mebli, często spotkamy się zarówno z tymi  fornirowanymi, jak i wykonanymi z litej deski. Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Co to jest fornir

Na wstępie należy wyjaśnić, że fornir to cienka warstwa okleiny drzewnej od 0,8 do 1,6 milimetra.

Meble wykonane w tej technice zachowują w 100% naturalny wygląd drzewa. Przy meblach wykonanych z litej deski szczególnie stołach należy pamiętać o hydroskopijnych właściwości drzewa. Sezony grzewcze, a co za tym idzie zmienia się wilgotność powietrza, niosą ze sobą wysokie ryzyko niekorzystnego wpływu. Wyjątkowo groźne dla blatów z litej deski są również ogrzewania podłogowe, gdzie ciepło stale oddziałuje na nie. Zjawiska te grożą wystąpieniem wypaczeń i pęknięć w deskach. Niedopuszczalne jest to przy stołach rozkładanych, ponieważ może to prowadzić nawet do sytuacji, gdzie nie jest możliwe dopasowanie kolejnych części blatu. Meble z litej deski są również znaczenie droższe od fornirowanych.

Stół dębowy Leo z białymi nogami


Najlepsza recepta

Meble Dąb zaproponowały kompromis jakości oraz ceny jakim jest połączenie litej deski dębowej na frontach oraz dębowego naturalnego fornirowanego korpusu mebli. Dzięki temu meble na najbardziej widocznej powierzchni mają naturalne drewno. Wykonanie z fornirem dębowym o grubości nawet 1,6 milimetra tradycyjnymi czeladniczymi metodami są wizualnie wyjątkowe i najwyższej jakości. Blaty stołów natomiast są fornirowane, dzięki czemu nie grożą im pęknięcia i wypaczenia pod wpływem przyjmowanej wilgoci. Dodatkowo blat dookoła wzmocniony jest litą deską zabezpieczającą przed uszkodzeniami mechanicznymi. Pozostałe elementy stołu jak nogi są wykonane w pełni z desek dębowych zapewniając najlepszą trwałość i stabilność.

stół-rozkładany-na-4-metry

Poszukującym mebli wykonanych w większości z drzewa dębowego polecamy klasyczną kolekcje New Line.


Podsumowanie

Meble Dąb proponują kompromis bardzo wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny łącząc naturalny fornir dębowy oraz litą deskę. Dzięki temu meble nie pracują i nie ulegają wypaczeniom pod wpływem zmian temperatur i wilgotności.

Fornirowany czy z litej deski? Sekret trwałości stołów i mebli dębowych
5 (100%) 8 votes